Ham Saç Nedir ?

ham-sac

Ham saç saçları uzun olan insanlardan kesilerek elde edilen herhangi bir işlem (çıt çıt saç, postiş, peruk ve saç kaynak ) işlemleri için hazırlanmamış saçın direkt olarak kesilmiş haline ham saç denir. Bu tür saçlara uluslar arası terminolojide remy bulk hair denir. Yani Remy Ham Saç anlamına gelir ham saçlarda kendi arasında kalitelere ayrılır A-Grade, AA-Grade, AAAA-Grade, AAAAA-Grade, AAAAAA-Grade ve AAAAAAA-Grade olmak üzere 7 sınıfa ayrılmıştır. Ham Saç uzmanı Murat Kolukırık sizlere bu ham saç sınıfları arasındaki kalite faklarını sizlere ayrıntılı bir şekilde açıklayacaktır.

1A, 2A, 3A, 4A, 5A, 6A, 7A

ham-sac

Ham Saçta Kaliteyi Ne Belirler?

Ham saçta kaliteyi saçın kullanım ömrü, rengi, dokusu ve parlaklığı belirler bu özelliklerin hepsinin bir arada olması saça en yüksek kalite puanı olan “7A Grade Superior Human Hair” Saç rengi doğal olarak ne kadar açık renk ise kalite puanına 1 A eklenmektedir.
Dokusu ipeksi düz, dalgalı ve ya kıvırcık ise yine 1 A eklenir. Saçın içerisinde kısa oranı 3/1 oranından başlıyor ise yani 60 cm saç içinde kısa saçların başlangıcı 40 cm ve daha uzunsa 1 A daha ve en önemlisi uluslar arası saç piyasasında en makbul olan saç direkt olarak bir kişinin saçından kesilmiş olan saçtır.

Ham-Saç-Sach-Peruk

Belki bazılarınızda ne yani direk olarak insan başından kesilmiş saç haricinde ne olabilir ki? Diye düşünenleriniz varsa siz hemen açıklayayım. Türkiye ve Avrupa’da olmayan bir adet Uzakdoğu ülkeleri Çin, Hindistan ev Endonezya gibi ülkelerde saçlarını fırçaladıktan sonra dökülen saçlarını biriktirerek saç toplayan kişilere satmak gibi bir uygulama Uzakdoğu ülkelerinde çok büyük bir sektör. Toplanan bu saçlar bir araya getirilerek saç kaynak, çıt çıt saç, postiş gibi ham saçtan üretilen ürünler elde edilmektedir.

ham-sac

Bu toplama saçlar sağlıksız dökülen saçlar olduğu için genelde mat ve donuktur ve 8 numaradan yukarıya açılmaz. Ayrıca bir çok kişinin saçından elde edildiği için her saçın açılma derecesi ve yansıması farklı olur. Kişinin başından kesilmediği için saçın üst tabakasında kütikül tabakası ters düz istiflenmiştir. Saç kaynak ve ham saç uzmanı Murat Kolukırık bu tür saçlara Non Remy Saç demektedir. Bu saçlar saç kaynak uygulamalarında mutlak suretle karışıp dolaşmaktadır. Non Remy saçlar diplerde toplama yapmaktadır. Hani saç kaynak yaptıran müşteriler “saç kaynak yaptırdım dolaştı ve 1 kutu krem ile zor açtım, her saç yıkamam kabuz oluyor yıkamak istemiyorum yatıp kalktığımda saç kaynaklarımın dipleri toplanıyor diye şikayette bulunuyorsa bunun nedeni Non remy saçtır. Ayrıca bu saçlar karamel tonlarına kadar açılır ve açık sarı tonlarını elde edemezsiniz.

Ham saç sektöründe ne yazık ki saçtan anlamayan kişiler sadece ticaret yapmak amacı ile uzak doğudan çok ucuz saç getirerek Türkiye’de ham saç satışı yapmaktadır. Bu kişilerin pazarlık aşamasında ne tür saç istedikleri sorulduğunda tek kelime “UCUZ HAM SAÇ” istediklerini belirtiyorlar. Ham saç uzmanı olarak ben Murat Kolukırık bu saçlara “Çöp Saç” diyorum. Ne yazık ki Anadolu’nun çeşitli bölgelerinde tekstil, kozmetik, inşaat ve gümrükçülük sektöründe ticaret yapan ve bir şans olarak ta ham saç toptan satışı yapmaya çalışmaktadırlar. Piyasaya yukarıda 1A dan – 7A ya kadar farklı kalitedeki saçların içinde siz tahmin edin hangi saçlar piyasaya girmektedir? Siz tahmin edin.

ham-sac

Tahmin için lütfen acele etmeyin aşağıdaki yazının sonuna kadar okuyun.

Ham saç ömrü = Yüksek Kalite ;Saç sınıfları içinde en üst seviye saçları 5A/6A ve 7A Sınıfı saçlardır. Bu saçlar platin rengine kadar rahatlıkla açılır, parlak, yumuşak ve canlı bir görünüme sahiptir. 5A/6A ve 7A Sınıfı ham saçlar saç kaynak, çıt çıt saç, postiş gibi ürünlerde karışma dolaşma yapmaz.

5A/6A ve 7A Sınıfı yüksek kalite ham saçlar ham saç toplayıcıları tarafından ilave olarak doğru bakım ve muhafazası ile değerleri korunabilmektedir.

1A-2A ve 3A Grade saçlar bazen çok kuru, saç uçları aşırı kırık, saç içerinde çok fazla beyaz saç, kınalı ve faklı renklerde yansımaya sahip boyalı saçlar mevcuttur. İşlem görmüş (Boya, Kına, Perma) gibi işlemler ve Non Remy saçlarının kütikül tabakası aynı yöne bakmaz. Son teknoloji silikon bazlı kaplayıcı bakımlar ile bir kaç yıkamaya kadar mükemmel bir görünümde kalır. Bu düşük kalite saçlar piyasada ucuz saç satan yerlerde sürekli bulabilirsiniz.

ham-sac

Ayrıca bu saçların dolaşma ve karışmasını engellemek için asit banyosu ile kütikül tabakası saçtan alınarak saçın dolaşması engellenmektedir. Bu saçlar açma ve renklendirme işlemlerine uygun değildir.

3A ham saç 4A ham saç işlem görmemiş (Virgin Hair) olarak ta bilinir fakat bu saç remy değildir. Bu sınıf saç arasındaki farkı anlamak zordur. Bu tür saçlar çok çabuk kırılır ve saça yapılan iyi köklü bir bakım ile uzun süre bakımlı, parlak görünür genelde piyasada saçtan anlamayan satıcılar tarafından kaliteli saç olarak satılmaktadır. Avrupa’da saç üreten bir çok firma markalarının ardına gizlenerek ne yazık ki saçtan anlamayan Avrupalı kuaförlere ve son kullanıcılara bu saçları kaliteli saç olarak satmaktadırlar. Bu saçlar boyanabilir, 3 ay süresince sorunsuzca kullanılır. Bu saçlar genelde uzak doğu ve Hindistan dan tedarik edilmektedir.

Kısa süreli kullanımlar için ideal olan 3A ve 4A ham saç düşük bütçeye sahip olanlar için ideal bir seçimdir. 5A “Full Cuticle Virgin Hair” 6A ve 7A Kütikül tabakası tamamı ile mevcut hepsi aynı yöne bakan, hiç işlem görmemiş ve ham saçlar en değerlileridir. En uzun süre işlemlere dayanıklı olan bu saçlar en kalite saç sınıfının özelliklerini taşır. Bu saçlar uzun saçlara sahip kişilerden direk olarak kesilerek alınmaktadır.

Bu saçları tek kez tarama yada çift kez taramak (Single/Double Drawn) Saçın içindeki kısa saç oranının azaltılması saçın kalitesini yükselten faktörlerdir.

Bir kez taranarak firesi alınmış olan saç fiyatı ile iki kez taranarak saç içindeki kısa saçların tamamı ile alınmış saçların fiyatları iki katına kadar artmaktadır.

Biz SACH olarak Özbekistan ve Türkmenistan’dan direkt olarak dağlarda köylü kızların saçlarından kesilerek toplanmış, işlem görmemiş tamamı ile organik saçlar 5A/6A ve 7A Grade ham saç merkezimizde toptan ham saç, çıt çıt saç, postiş ve saç kaynak ürünleri için üretilmek amacı ile tarafımızdan ithal edilen ham saçlar güvenerek alabileceğiniz ürünleri 444 3 671 numaradan ham saç merkezimizi arayarak adrese teslim sipariş verebilir. Yada iletişim bölümünden ulaşabileceğiniz adresimizden Ham Saç Merkezimizi ziyaret ederek toptan ve perakende çıt çıt saç, saç kaynak, peruk, postiş ürünlerini satın alabilirsiniz.