Ham-Saç-Nedir

Ham Saç Nedir ? Ham  Saç hakkında Bilmek İstedikleriniz.

Ham saç saçlarını uzatmış olan kişilerden kesilerek alınan saçlara ham saç denir.
Ham saç kesildikten sonra dezenfektasyon ve şampuan ile yıkandıktan sonra lastik ile sıkıca bağlanır, bu halde satışa sunulan ürüne ham saç denir.

Lastik ile bağlı bir şekilde satılan ham saç ile isterseniz saç kaynak yada tres işlemi yaparak çıt çıt saç postiş, peruk yada tres saç kaynak olarak işlem yapabilirsiniz.

Yukarıda size ham saç nedir? Sorusunun cevabını verdik. Gelelim ham saç alırken nelere dikkat etmelisiniz. Türkiye’de perukçuluk ve kuaförlük yapan bir çok kişi ham saç alırken saçtan çok iyi anladıklarını düşünürler fakat durum ne yazık ki bunun tersidir. Profesyonel ve sanatkâr bir kuaför yada perukçu, peruk dikim ustası olabilirsiniz fakat bu kaliteli saçı ayırt edebileceğiniz anlamına gelmiyor; Neden mi ? yazımızı okumaya devam ederseniz açıklayacağım.

Ham saç sektörüne kozmetik, tekstil ve toptan ticaret işinden giren kişilerin ham saç sektörüne ne kadar zarar verdiklerini ve ham saç piyasasında kaliteyi nasıl düşürdüklerini burada gözler önüne sereceğiz.

Yazımızın başında da anlattığımız gibi ham saç saçları uzun olan insanlardan makas ile kesilerek elde edilen direkt olarak kesilmiş haline ham saç denir. Bu şekilde elde edilen saçlara saç sektöründe remy bulk hair denir. Yani Ham Saç anlamına gelir ham saçlarda kendi arasında kalitelere ayrılır 1A-Grade, 2A-Grade, 3A-Grade, 4A-Grade, 5A-Grade ve 6A-Grade olmak üzere 7 sınıfa ayrılmıştır. Ham Saç uzmanı Murat Kolukırık sizlere bu ham saç sınıfları arasındaki kalite faklarını sizlere ayrıntılı bir şekilde açıklayacaktır.

Ham Saçta Kaliteyi Ne Belirler?

Ham saçta kaliteyi saçın kullanım ömrü, parlaklığı, rengi, dokusu ve yumuşaklığı belirler bu özelliklere sahip olan ham saçta hepsinin bir arada olması saça en yüksek kalite puanı olan “7A Grade Superior Human Hair” Saç rengi doğal olarak ne kadar açık renk ise kalite puanına 1 A eklenmektedir.
Dokusu ipeksi düz, dalgalı ve ya kıvırcık ise yine 1 A eklenir. Saçın içerisinde kısa oranı 3/1 oranından başlıyor ise yani 60 cm saç içinde kısa saçların başlangıcı 40 cm ve daha uzunsa 1 A daha ve en önemlisi uluslar arası saç piyasasında en makbul olan saç direkt olarak bir kişinin saçından kesilmiş olan saçtır.

Belki bazılarınızda ne yani direk olarak insan başından kesilmiş saç haricinde ne olabilir ki? Diye düşünenleriniz varsa siz hemen açıklayayım. Türkiye ve Avrupa’da olmayan bir adet Uzakdoğu ülkeleri Çin, Hindistan ev Endonezya gibi ülkelerde saçlarını fırçaladıktan sonra dökülen saçlarını biriktirerek saç toplayan kişilere satmak gibi bir uygulama Uzakdoğu ülkelerinde çok büyük bir sektör. Toplanan bu saçlar bir araya getirilerek saç kaynak, çıt çıt saç, postiş gibi ham saçtan üretilen ürünler elde edilmektedir.

Bu toplama saçlar sağlıksız dökülen saçlar olduğu için genelde mat ve donuktur ve 8 numaradan yukarıya açılmaz. Ayrıca bir çok kişinin saçından elde edildiği için her saçın açılma derecesi ve yansıması farklı olur. Kişinin başından kesilmediği için saçın üst tabakasında kütikül tabakası ters düz istiflenmiştir. Saç kaynak ve ham saç uzmanı Murat Kolukırık bu tür saçlara Non Remy Saç demektedir. Bu saçlar saç kaynak uygulamalarında mutlak suretle karışıp dolaşmaktadır. Non Remy saçlar diplerde toplama yapmaktadır. Hani saç kaynak yaptıran müşteriler “saç kaynak yaptırdım dolaştı ve 1 kutu krem ile zor açtım, her saç yıkamam kabuz oluyor yıkamak istemiyorum yatıp kalktığımda saç kaynaklarımın dipleri toplanıyor diye şikayette bulunuyorsa bunun nedeni Non remy saçtır. Ayrıca bu saçlar karamel tonlarına kadar açılır ve açık sarı tonlarını elde edemezsiniz.

Ham saç sektöründe ne yazık ki sadece ticaret ile ilgilenen kişiler tarafında yani saçtan anlamayan kişiler sadece ticaret yapmak amacı ile çok ucuz saç getirerek Türkiye’de ucuz ham saç satışı yapmaktadır. Bu kişiler ham saç satın alırken pazarlık aşamasında sadece kar edebilecekleri “UCUZ HAM SAÇ” getirmektedirler. Piyasada Ham saç olarak satılan  düşük kaliteli bu saçlar Türkiyenin çeşitli bölgelerinde tekstil, kozmetik, inşaat ve sektöründe ticaret yapan ve ek iş olarak ta ham saç toptan satış yapmaya çalışmaktadırlar. Piyasaya soktukları bu ucuz saçlar kısa bir dönem ucuz olduğu için tercih edilmektedir. FAkat bir süre sonra saçlarda dolaşma karışma, ve platine kadar açılmamama sorunu yaşandığında yeniden kaliteli ham saç arayışına girilmektedir. Unutmamanız gereken şey her şeyin bir değeri vardır. Düşük fiyatlar ile aldığınız saçların mutlaka sorun olrak size döneceğini unutmayın.

Ham saç kullanım ömrü = Yüksek Kalite ;Saç sınıfları içinde en üst seviye saçları 5A/6A ve 7A Sınıfı ham saçlardır. Bu saçlar platin rengine kadar rahatlıkla açılır, parlak, yumuşak ve canlı bir görünüme sahiptir. 5A/6A ve 7A Sınıfı ham saçlar saç kaynak, çıt çıt saç, postiş gibi ürünlerde karışma dolaşma yapmaz.

5A/6A ve 7A Sınıfı yüksek kalite ham saçlar ham saç toplayıcıları tarafından ilave olarak doğru bakım ve muhafazası ile değerleri korunabilmektedir.

1A-2A ve 3A Grade Ham Saç Nedir ? Saçlar bazen çok kuru, saç uçları aşırı kırık, saç içerinde çok fazla beyaz saç, kınalı ve faklı renklerde yansımaya sahip boyalı saçlar mevcuttur. İşlem görmüş (Boya, Kına, Perma) gibi işlemler ve Non Remy saçlarının kütikül tabakası aynı yöne bakmaz. Son teknoloji silikon bazlı kaplayıcı bakımlar ile bir kaç yıkamaya kadar mükemmel bir görünümde kalır. Bu düşük kalite saçlar piyasada ucuz saç satan yerlerde sürekli bulabilirsiniz.

Ayrıca bu saçların dolaşma ve karışmasını engellemek için asit banyosu ile kütikül tabakası saçtan alınarak saçın dolaşması engellenmektedir. Bu saçlar açma ve renklendirme işlemlerine uygun değildir.

3A ile 4A ham saç işlem görmemiş (Virgin Hair) olarak ta bilinir ; ( bu arada sadece saçın boyası olması kaliteli olduğu anlamına gelmez) fakat bu saç remy değildir. Bu sınıf saç arasındaki farkı anlamak zordur. Bu tür saçlar çok çabuk kırılır ve saça yapılan iyi köklü bir keratin bakımı ile uzun süre bakımlı, parlak görünür genelde piyasada saçtan anlamayan satıcılar tarafından A kaliteli saç olarak satılmaktadır. Avrupa’da saç üreten bir çok firma isim yapmış markalarının ardına gizlenerek ne yazık ki saçtan anlamayan Avrupalı kuaförlere ve son kullanıcılara bu saçları A kaliteli saç olarak satmaktadırlar. Bu saçlar boyanabilir, 3 ay süresince sorunsuzca kullanılır. Bu saçlar genelde uzak doğu ve Hindistan dan tedarik edilmektedir ve yeniden kullanılmasında sorunlar yaşanmaktadır.

Taktırmış olduğunuz saçları yeniden kullanmayı düşünmüyorsanız 3 – 4 ay gibi Kısa süreli kullanımlar için ideal olan 3A ve 4A ham saç düşük bütçeye sahip olanlar için ideal bir seçimdir. 5A “Full Cuticle Virgin Hair” 6A ve 7A Kütikül tabakası tamamı ile mevcut hepsi aynı yöne bakan, hiç işlem görmemiş ve ham saçlar en değerlileridir. En uzun süre işlemlere dayanıklı olan bu saçlar en kalite saç sınıfının özelliklerini taşır. Bu saçlar uzun saçlara sahip kişilerden direk olarak kesilerek alınmaktadır.

Bu saçları tek kez tarama yada çift kez taramak (Single / Double Drawn) Saçın içindeki kısa saç oranının azaltılması saçın kalitesini yükselten faktörlerdir.
Bu işle esnasında saçın içerisinde kısaları alınmaktadır ve saç uçları dolgundur. Bir kez taranarak firesi alınmış olan saç fiyatı ile iki kez taranarak saç içindeki kısa saçların tamamı ile alınmış saçların fiyatları iki katına kadar artmaktadır.

SACH PERUK & SAÇ KAYNAK MERKEZİ olarak satışınız yapmış olduğumuz ham saç ürünleri Özbekistan ve Türkmenistan’dan direkt olarak tarafımızdan ithal edilmektedir. İşlem görmemiş ham saçlar köylü kızların saçlarından direkt kesilerek alınır, işlem görmemiş tamamı ile organik saçlar 5A / 6A ve 7A Grade ham saç merkezimizde toptan ham saç, çıt çıt saç, postiş ve saç kaynak ürünleri için üretilmek amacı ile tarafımızdan ithal edilen ham saçlar güvenerek alabileceğiniz ürünleri 444 3 671 numaradan ham saç merkezimizi arayarak adrese teslim sipariş verebilir. Yada iletişim bölümünden ulaşabileceğiniz adresimizden Ham Saç Merkezimizi ziyaret ederek toptan ve perakende çıt çıt saç, saç kaynak, peruk, postiş ürünlerini satın alabilirsiniz.