Ham Saç Rehberi

Ham Saç Nedir ?

Ham saç saçlarını uzatmış olan kişilerden kesilerek alınan saçlara ham saç denir.
Ham saç kesildikten sonra dezenfektasyon ve şampuan ile yıkandıktan sonra lastik ile sıkıca bağlanır, bu halde satışa sunulan ürüne ham saç denir.

Lastik ile bağlı bir şekilde satılan ham saç ile isterseniz saç kaynak yada tres işlemi yaparak çıt çıt saç postiş, peruk yada tres saç kaynak olarak işlem yapabilirsiniz.

Yukarıda size ham saç nedir? Sorusunun cevabını verdik. Gelelim ham saç alırken nelere dikkat etmelisiniz. Türkiye’de perukçuluk ve kuaförlük yapan bir çok kişi ham saç alırken saçtan çok iyi anladıklarını düşünürler fakat durum ne yazık ki bunun tersidir. Profesyonel ve sanatkâr bir kuaför yada perukçu, peruk dikim ustası olabilirsiniz fakat bu kaliteli saçı ayırt edebileceğiniz anlamına gelmiyor; Neden mi ? yazımızı okumaya devam ederseniz açıklayacağım.

Ham saç sektörüne kozmetik, tekstil ve toptan ticaret işinden giren kişilerin ham saç sektörüne ne kadar zarar verdiklerini ve ham saç piyasasında kaliteyi nasıl düşürdüklerini burada gözler önüne sereceğiz.

Yazımızın başında da anlattığımız gibi ham saç saçları uzun olan insanlardan makas ile kesilerek elde edilen direkt olarak kesilmiş haline ham saç denir. Bu şekilde elde edilen saçlara saç sektöründe remy bulk hair denir. Yani Ham Saç anlamına gelir ham saçlarda kendi arasında kalitelere ayrılır 1A-Grade, 2A-Grade, 3A-Grade, 4A-Grade, 5A-Grade ve 6A-Grade olmak üzere 7 sınıfa ayrılmıştır. Ham Saç uzmanı Murat Kolukırık sizlere bu ham saç sınıfları arasındaki kalite faklarını sizlere ayrıntılı bir şekilde açıklayacaktır.